Látnivaló a térségben

Legyen szép napod

2024 április 25.

csütörtök

5,7°C

Kőröshegy

  • pén

  • 16,4°C

  • szo

  • 18,4°C

  • vas

  • 21,6°C

 

A Kőröshegyi Völgyhíd viadukt az M7-es autópályán Magyarország leghosszabb hídja.

A Balaton déli partjával párhuzamosan, a Somogy megyei Zamárdi és Balatonszárszó között fut, Kőröshegy déli szomszédságában. 2007. augusztus 8-án adták át a forgalomnak.

Régebben szerveztek a pillérekbe túrákat, ahonnan csodálatos panoráma tárult a szemlélő elé, de jelenleg NINCS lehetőség ezek látogatására!

A híd lábánál elterülő horgásztavaktól illetve a Völgyhíd Kávézótól azonban kiváló kilátás nyílik erre az egyedülálló építészeti alkotásra!

Nezdei Kézfogó túra 22 kilométeres szakasza is erre halad, a környező dombokról egyszerre csodálhatjuk a Völgyhíd és a Balaton látványát, majd gyalogosan is átkelhetünk a híd alatt!

Ehhez a kiemelkedő műszaki alkotáshoz 18,5 kilométernyi cölöp, 26 340 köbméter vasbeton gerenda és 16 620 tonna betonacél kellett. A 16 pillér össztérfogata 15 330 köbméter. A völgyhíddal együtt átadott teljes autópálya-szakasz 14,2 kilométer hosszú. A híd az M7-es autópálya Zamárdi–Balatonszárszó közötti részén fekszik.

1872 méter hosszú, legmagasabb pontja a terepszinttől 88 méter, szélessége 23,80 méter. Tizenhat pillére közül a legmagasabb 79,70 méter, s a legalacsonyabb is 17,70 méter, míg a pillérek közti legnagyobb távolság 120 méter. A hatalmas pillérek külső hossza 13 méter, szélessége 5,5 méter, valamint belseje üreges. Két pillérbe liftet is építettek, ezekre a hídvizsgálatok miatt van szükség.

A híd és a pálya szerkezetét mindkét végéről indítva, egyszerre építették: különleges technikai érdekessége, hogy minden pillér kúszózsalus technológiával, toronydarus kiszolgálással, a felszerkezet pedig két támaszon átívelő, hosszirányban mozgatható acél segéd hídszerkezeten függő zsaluzókocsikkal, szabadbetonozásos technológiával készült. A kivitelezés közben az építési idő lerövidítése érdekében technológiaváltás történt: a szabadbetonozás helyett az egyes elemeket a helyszínen előregyártották, majd a meglévő szerelőhíd segítségével emelték végleges helyükre.

         

Cím: 8617 Kőröshegy M7 autópálya